Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 kwietnia 2025 r.
10:37

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę

Był 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41 w rosyjskim Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński. Wszyscy zginęli. Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od tamtej tragedii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To miał być zwykły dzień, sobota. Polska delegacja na czele z parą prezydencką rano wyleciała z lotniska Okęcie w kierunku Smoleńska, by wziąć udział w obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej. W samolocie znajdowali się najwyżsi rangą wojskowi, generałowie wojska polskiego, dowódcy wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych, marynarki wojennej, w tym szef sztabu generalnego. Był prezes Narodowego Banku Polskiego, wicemarszałek Sejmu RP, senatorzy, politycy różnych opcji, przedstawiciele rodzin katyńskich, duchowni i wielu innych, w tym członkowie załogi na czele z kpt Arkadiuszem Protasiukiem.

Warunki pogodowe w Smoleńsku były złe, widoczność ograniczała gęsta mgła, o czym polska delegacja wiedziała także od członków załogi innego polskiego samolotu, Jak-40, który na miejsce wiózł dziennikarzy. W pewnym momencie wszyscy oczekujący na delegację zdali sobie sprawę z tego, że stało się coś złego.

- Przez czterdzieści minut wierzyliśmy, że nie wszyscy zginęli. Aż wreszcie dowiedzieliśmy się najgorszego. Mężczyźni i kobiety tracili przytomność – mówił Dziennikowi Stefan Pedrycz, ówczesny szef lubelskiego PCK, który razem z innymi Polakami czekał na prezydenta w Katyniu.

- Nic nie zapowiadało tragedii. W skupieniu czekaliśmy na polską delegację. Siedziałem blisko sektora rządowego. Patrzyłem na puste krzesła, ozdobione biało czerwonymi chorągiewkami. Na krześle Prezydenta Lecha Kaczyńskiego leżał wieniec, który miał złożyć pod pomnikiem ofiar mordu katyńskiego - opowiadał uczestnik tamtych wydarzeń.

Informacja o katastrofie najpierw przyjmowana była z niedowierzaniem, ale kolejne wiadomości utwierdzały dziennikarzy w tym, że coś naprawdę się stało. W Smoleńsku zaczęły wyć syreny alarmowe, a do lasu przed płytą lotniska skierowane zostały rosyjskie służby. W tym czasie na paskach polskich telewizji informacyjnych pojawiły się pierwsze komunikaty. Te początkowo nie wspominały o śmierci uczestników delegacji. Czekano z tym na oficjalnie potwierdzenie.

- Kiedy było już 30 minut po terminie rozpoczęcia uroczystości, poinformowano nas, że wszyscy pasażerowie polskiego samolotu zginęli. Jeszcze nie dowierzaliśmy. Może pomyłka? Czekaliśmy na cud? - opowiadał nam Stefan Pedrycz.

Zgromadzeni w Smoleńsku ludzie zaczęli płakać, niektórzy tracili przytomność. Łzy płynęły również politykom goszczącym w telewizyjnych studiach w Warszawie. Z trudem nerwy na wodzy trzymali dziennikarze. Po pewnym czasie logotypy wszystkich stacji straciły kolory, nagle cała Polska znalazła się w stanie narodowej żałoby. Spontanicznie zapalano znicze, przypominano nazwiska ofiar publikując czarno-białe zdjęcia pary prezydenckiej.

W tamtym czasie w sali obard Rady Miasta lubelskiego Ratusza wyłożona została księga kondolencyjna, a w Archikatedrze Lubelskiej rozpoczęły się modlitwy w intencji wszystkich ofiar katastrofy. W lubelskich kościołach przybywało wiernych, wszyscy przejęci, wzruszeni, pragnący pomodlić się w intencji tych, którzy zginęli. – Wobec takiej tragedii zostaje milczenie. I modlitwa – mówił wtedy ks. Adam Lewandowski. Następnego dnia, w niedzielę, mszę w intencji ofiar poprowadził abp Józef Życiński.

Księgi kondelencyjne wyłożone zostały również w innych miastach. Przez krótką chwilę polskie społeczeństwo w obliczu tego wstrząsającego wydarzenia, zdawało się zjednoczone. Dość szybko jednak tę powszechną żałobę przerwały polityczne spory, a Smoleńsk zamiast połączyć naród, jeszcze bardziej go podzielił.

Przypominamy zdjęcia, które publikowaliśmy na naszych łamach tuż po tragedii oraz podczas jej kolejnych rocznic.

Przedstawiciele władz złożyli dzisiaj kwiaty na grobie Edwarda Wojtasa, byłego marszałka województwa lubelskiego i posła na Sejm RP, poltyka Polskiego Stronnictwa Ludowego - jednej z ofiar katrastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze LKS Kamionka ostatnio mają problemy z odnoszeniem zwycięstw

Lubelska klasa okręgowa. Unie Bełżyce lepsza od LKS Kamionka

LKS Kamionka w ostatnich trzech spotkaniach zdobył tylko punkt. Czy podopiecznych Grzegorza Misiarza dopadł kryzys?

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny Konrad Wcisło złożył dwie interpelacje w sprawie montażu automatycznych słupków w centrum Lublina. Ratusz odpowiada, że takie rozwiązania były już analizowane, ale miasto nie planuje ich wprowadzenia. Powód? Wysokie koszty i skuteczny system kamer.

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Zachowanie młodzieńczego wyglądu twarzy bez konieczności poddawania się inwazyjnym operacjom staje się coraz bardziej popularne. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne zabiegi, które skutecznie poprawiają kondycję skóry, redukują zmarszczki i przywracają naturalny owal twarzy. Jednym z takich rozwiązań jest soft lifting – bezpieczna i małoinwazyjna metoda odmładzania, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i jakie efekty możesz uzyskać.

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Pielęgnacja skóry po goleniu to ważny etap, który wpływa na jej kondycję i wygląd. Mężczyźni często stają przed wyborem: woda po goleniu czy balsam po goleniu? Każdy z tych produktów pełni inną rolę, a ich właściwości mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu skóry. Aby podjąć świadomą decyzję, warto poznać różnice między tymi kosmetykami oraz dowiedzieć się, który z nich najlepiej sprawdzi się w codziennej pielęgnacji.

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany mieszkaniec Goraja próbował swoich sił w ucieczce przed policjantami. Miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Pomogli świadkowie.

Stal Kraśnik szybko odzyskała pierwsze miejsce

Strzeleckie popisy Orląt, pewna wygrana Stali Kraśnik i komplet wyników Keeza IV ligi

Kolejny ciekawy weekend w Keeza IV lidze. W sobotę na fotel lidera wskoczyła Lublinianka po kapitalnym meczu i wygranej 5:4 z Górnikiem II Łęczna. Stal Kraśnik dzień później jednak odpowiedziała i wróciła na pierwsze miejsce po tym, jak pokonała Janowiankę 4:1.

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?
film

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?

Dział spadku nieruchomość. Gdy spadek odziedziczy wspólnie kilka osób, często nieodzowne okazuje się wszczęcie postępowania o dział spadku, które ma na celu podział majątku spadkowego między spadkobierców. Niejednokrotnie punktem spornym takiego postępowania jest nieruchomość.

W Lublinie będzie plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Radni chcą zmian w przestrzeni miejskiej

W Lublinie będzie plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Radni chcą zmian w przestrzeni miejskiej

Radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka złożyli oficjalny wniosek o utworzenie placu lub skweru imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Inicjatywa ma na celu uhonorowanie trzydziestoletniej działalności fundacji w Lublinie i jej wkładu w rozwój lokalnej służby zdrowia.

Fragment sobotnich derbów w Tarnogrodzie

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec wygrywa derby z Olimpiakosem Tarnogród

Przed tygodniem Olimpakos Tarnogród i Grom Różaniec nie rozegrały swoich spotkań ze względu na fatalną pogodę. W sobotę obie drużyny zmierzyły się ze sobą w meczu derbowym, a lepsi okazali się piłkarze lidera

Rolnictwo pod presją, wojsko wraca na Lubelszczyznę. Wicewojewoda Andrzej Maj o wyzwaniach regionu
Dzień Wschodzi
film

Rolnictwo pod presją, wojsko wraca na Lubelszczyznę. Wicewojewoda Andrzej Maj o wyzwaniach regionu

Biurokracja dusi rolników, a niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy wciąż destabilizuje rynek. Jednocześnie na Lubelszczyznę wraca Wojsko Polskie – budowane są nowe jednostki, a w regionie rośnie poczucie bezpieczeństwa. W rozmowie z programem „Dzień Wschodzi” wicewojewoda Andrzej Maj komentuje najpilniejsze problemy i działania podejmowane przez rząd.

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie
ZDJĘCIA
galeria

Wiosenna Dycha z Aliplast za nami, tłumy na starcie

Sezon biegowy rozpoczęty. W niedzielę wystartowała „Wiosenna Dycha z Aliplast”. Na trasie, która jak zwykle liczyła 10 km pojawiło się 625 osób. Najlepszy wśród panów okazał się Andrzej Starżyński. W rywalizacji pań triumfowała Dominika Łukasiewicz. Sprawdźcie nasze zdjęcia z biegu.

Wandala nagrał monitoring

Wyżył się na banerach. Teraz szuka go policja

Policjanci z Białej Podlaski ustalają sprawców zniszczeń banerów wyborczych na terenie miasta. Poczynania wandala uwiecznił monitoring. Może słono zapłacić za dywersję polityczną.

ilustracyjne

Nocny pożar w Lublinie. Trzeba było ewakuować kamienicę

Sześć zespołów strażaków, dwie karetki i inne służby z samego rana walczyły z pożarem kamienicy przy ul. Kunickiego w Lublinie. Ewakuowano 20 osób. Dwie potrzebowały pomocy.

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Lublin sprząta na wiosnę. Ekologiczna inicjatywa dla mieszkańców

Przed nami kolejna edycja akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, która odbędzie się 25 i 26 kwietnia. To wspólne działanie na rzecz czystości miasta, angażujące mieszkańców, placówki oświatowe i rady dzielnic. Zapisy trwają do 16 kwietnia.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Musimy się nauczyć budować mentalność zwycięzców

Słaba pierwsza połowa, znacznie lepsza druga, ale ostatecznie porażka Motoru Lublin z Lechem Poznań 1:2. Co trenerzy mówili po spotkaniu na konferencji prasowej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty